Blog

Czyszczenie i renowacja zabytków

W celu dokonania renowacji zabytków, konieczne jest najpierw oczyszczenie dzieła. Między innymi z kurzu, pajęczyn i innych zanieczyszczeń. Na przykład z nalotu, a ten może mieć różną strukturę, w zależności, od tego, z jakiego materiału ów zabytek został wykonany. Różne materiały podlegają innemu zanieczyszczeniu, ale także innym rodzajom uszkodzeń. Ważne więc, aby umieć właściwie dobrać sposób ich czyszczenia, aby zachować powierzchnię w nienagannym stanie. Po odpowiednim wyczyszczeniu, można dopiero przejść do renowacji, czyli odnowienia zabytku, tak aby mógł cieszyć świetnością przez kolejne lata i dekady.

Oczyszczanie powierzchni
Oczyszczanie powierzchni, to nic innego, jak usuwanie z niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mogą to być zanieczyszczenia spowodowane zmianą warunków pogodowych, a więc błota, pleśni spowodowanej wilgocią i rozwianiem się grzybów w zagłębieniach działa sztuki, którym może być na przykład betonowy pomnik.

Delikatne drewno
Struktura drewna jest niezwykle delikatna, jeśli chodzi o skutki działania powietrza i czasu. Nawet najtwardsze drewno, podlega różnym czynnikom, takim jak możliwość próchnienia, ale także utlenia się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieł sztuki, które są wiekowe, a niektóre z nich mogą istnieć od bardzo wielu lat, co da się zauważyć. Drewno ciemnieje, a niekiedy ulega zniszczeniu, jeśli nie zastosuje się odpowiednich form jego zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia drewna i innych powierzchni
Jednym z bardzo popularnych sposobów zabezpieczeń jest stosowanie lakierów, które muszą być przeznaczone do odpowiedniej powierzchni, którą mają za zadanie zabezpieczać. I faktycznie jest to skuteczna metoda, ale z czasem także lakiery mogą ulec zniszczeniu, lekkim przetarciom i przestać chronić znajdującą się pod nimi powierzchnię. Także i do ich usuwania stosuje się metodę suchego lodu, która skutecznie usuwa jego pozostałości. A potem dzięki takiemu oczyszczeniu, można ponownie zastosować impregnat, na przykład nakładając nową warstwę lakieru, ale odpowiednio dopasowanego do danego rodzaju chronionej powierzchni.

 
Dane firmy

Avant Grupa Raden
ul. Naftowa 4,
65-001 Zielona Góra

Skontaktuj się z nami

Tel: +48 606 400 828

Email: raden@raden.pl