Czyszczenie i renowacja zabytków
W celu dokonania renowacji zabytków, konieczne jest najpierw oczyszczenie dzieła. Między innymi z kurzu, pajęczyn i innych zanieczyszczeń. Na przykład z nalotu, a ten może mieć różną strukturę, w zależności, od tego, z jakiego materiału ów zabytek został wykonany. Różne materiały podlegają innemu zanieczyszczeniu, ale także innym rodzajom uszkodzeń. Ważne więc, aby umieć właściwie dobrać sposób ich czyszczenia, aby zachować powierzchnię w nienagannym stanie. Po odpowiednim wyczyszczeniu, można dopiero przejść do renowacji, czyli odnowienia zabytku, tak aby mógł cieszyć świetnością przez kolejne lata i dekady.
Oczyszczanie powierzchni
Oczyszczanie powierzchni, to nic innego, jak usuwanie z niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Mogą to być zanieczyszczenia spowodowane zmianą warunków pogodowych, a więc błota, pleśni spowodowanej wilgocią i rozwianiem się grzybów w zagłębieniach działa sztuki, którym może być na przykład betonowy pomnik.
Delikatne drewno
Struktura drewna jest niezwykle delikatna, jeśli chodzi o skutki działania powietrza i czasu. Nawet najtwardsze drewno, podlega różnym czynnikom, takim jak możliwość próchnienia, ale także utlenia się. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieł sztuki, które są wiekowe, a niektóre z nich mogą istnieć od bardzo wielu lat, co da się zauważyć. Drewno ciemnieje, a niekiedy ulega zniszczeniu, jeśli nie zastosuje się odpowiednich form jego zabezpieczenia.
Sposoby zabezpieczenia drewna i innych powierzchni
Jednym z bardzo popularnych sposobów zabezpieczeń jest stosowanie lakierów, które muszą być przeznaczone do odpowiedniej powierzchni, którą mają za zadanie zabezpieczać. I faktycznie jest to skuteczna metoda, ale z czasem także lakiery mogą ulec zniszczeniu, lekkim przetarciom i przestać chronić znajdującą się pod nimi powierzchnię. Także i do ich usuwania stosuje się metodę suchego lodu, która skutecznie usuwa jego pozostałości. A potem dzięki takiemu oczyszczeniu, można ponownie zastosować impregnat, na przykład nakładając nową warstwę lakieru, ale odpowiednio dopasowanego do danego rodzaju chronionej powierzchni.