Blog

Renowacja i odnawianie zabytkowych postumentów

Postumenty, to te elementy, na których stoją najczęściej posągi, albo pomniki. To jakby wydzielone miejsce, pewnego rodzaju kolumna, umiejscowiona najczęściej na cokole, najczęściej ze schodkami. Warto dodać, że postumenty są wykonane z dość solidnych materiałów. Gdyż potrzebują one najczęściej utrzymać dość dużą ilość kilogramów, albo nawet ton. Takie ciężkie są bowiem właśnie wspomniane posągi, albo pomniki. A te skoro mają zostać na nich umieszczone, powinny taki ciężar utrzymać.

Duża powierzchnia zanieczyszczeń
Czy to większe, czy mniejsze powierzchnie, czyszczenie przebiega w sposób podobny. Rodzaj metody zależy od powierzchni, jej stanu, ale także materiału, z którego została ona zbudowana. Niektóre postumenty są duże i zostały stworzone z betonu, albo jego pochodnych. Inne to przygotowane z dużym nakładem pracy elementy marmurowe. Niektóre z nich podlegać mogą zanieczyszczeniom związanym z pogodom i umiejscowieniem ich na świeżym powietrzu. Dlatego od czasu do czasu mogą wymagać solidnego czyszczenia.

Praktyczne podejście
Takie posiada nasza firma, która jest wyposażona w odpowiednio dobrane maszyny i urządzenia mechaniczne. A te mają szerokie zastosowanie w procesach oczyszczania zabrudzonych powierzchni. Pozwalają na oczyszczanie jej pod dużym ciśnieniem z użyciem, takich drobinek, jak mikroskopowej wielkości drobinki suchego lodu. To poddany niskiej temperaturze dwutlenek węgla, który nie powoduje żadnych reakcji chemicznych, związanych z czyszczonymi nawierzchniami. Zwłaszcza jeśli chodzi o postumenty, na których znajdują się tak ważne elementy, jak na przykład popiersia, czy pomniki, albo inne instalacje.

Bezpiecznie i czysto
Nie jest tak zawsze, ale po odpowiednim czyszczeniu, wykonywanym przy użyciu suchego lodu, tak z pewnością będzie. Czyszczona powierzchnia, dzięki temu, że wdmuchano na nią dość dużo mikroskopijnych drobinek lodu, zmrożonego do minus 78 stopni Celsjusza, zaczyna być oczyszczana. A dzieje się tak mechanicznie, bo zanieczyszczania są niejako odrywane od powierzchni, na której się zagnieździły. I to z ogromną siłą, bo suchy lód, ulega rozprężeniu w wyniku wysokiej temperatury.

Dane firmy

Avant Grupa Raden
ul. Naftowa 4,
65-001 Zielona Góra

Skontaktuj się z nami

Tel: +48 606 400 828

Email: raden@raden.pl