Blog

Czyszczenie szaf sterowniczych i elektrycznych

Nikt nie lubi, kiedy urządzenie elektryczne, albo sterownicze się psują. Może to spowodować nie tylko poważniejszą awarię całego systemu. Ale także spowodować, że przez dość długi czas, praca nie będzie możliwa. Zarówno w przypadku szaf sterowniczych, jak też i elektrycznych, tego mogą być poważne konsekwencje. Każdy zakład przemysłowy zarabia na tym, kiedy jego linia produkcyjna pracuje. A jak wiadomo, ta jest sterowana przez system sterowniczy. Ten zaś znajduje się zazwyczaj w określonym miejscu, najczęściej szafie.

Szafa sterownicza
To najczęściej dość duża szafka, w której znajdują się różne przyciski, obwody elektroniczne, ale także masa kabli oraz inne rozwiązania technologiczne. Pomiędzy poszczególnymi elementami, znajdować się mogą dość małe przestrzenie. Do których może nie być dostępu dla zwykłego czyszczenia, przeprowadzanego metodami tradycyjnymi. A ponadto, takie działania mogłyby przynieść więcej szkody, niż pożytku. A to ze względu na dość łatwą możliwość uszkodzenia pojedynczych elementów systemu, a to nawet z powodu użycia wody, czy detergentów.

Szafa elektryczna
Ten rodzaj szaf, bywa szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza dla mało doświadczonej kadry sprzątającej. A ponadto, obejmują go dodatkowe przepisy BHP, dlatego z tym rodzajem powierzchni, należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Aby móc dokonać czyszczenia konieczne jest wyłączenie całej instalacji, a jeśli ta ma za zadanie pracować ciągle, takich oczyszczeń mogą dokonywać jedynie zaawansowani fachowcy. Gdyż wszelkie, amatorskie sposoby i próby oczyszczania szaf elektrycznych, mogą być bardzo groźne w skutkach, a nawet spowodować nie tylko samą awarię systemu elektryki, ale także stanowić zagrożenie życia i zdrowia u samych osób, podejmujących się takiego nierozważnego czyszczenia na własną rękę.

Regularnie, bezpiecznie i skutecznie
Czyszczenie szaf elektrycznych, warto więc powierzyć fachowcom, zajmującym się nie od dziś czyszczeniem, tego rodzaju powierzchni. Aby dzięki temu zyskać pewność, że będzie przebiegać ono bezpiecznie i skutecznie. Natomiast warto zadbać także o to, aby miało ono miejsce dość regularnie np. raz w miesiącu, albo raz na kwartał. Tak aby elektryczna szafa mogła działać bez zarzutu przez długi czas.

 
Dane firmy

Avant Grupa Raden
ul. Naftowa 4,
65-001 Zielona Góra

Skontaktuj się z nami

Tel: +48 606 400 828

Email: raden@raden.pl